1907: Γεννιέται ο Κωνσταντίνος Καραμανλής, πολλές φορές πρωθυπουργός από το 1955. Διετέλεσε και Πρόεδρος της Δημοκρατίας τις πενταετίες 1980 – 1985 και 1990 – 1995.

1910: Η Γαλλίδα βαρόνη Ρεϊμόντ νε Λαρός γίνεται η πρώτη γυναίκα, που βγάζει δίπλωμα πιλότου.
1910: Ο βασιλιάς της Ισπανίας παρέχει στις γυναίκες το…
δικαίωμα φοίτησης στο Πανεπιστήμιο.
1911: Γιορτάζεται για πρώτη φορά η Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας.
1952: Στις ΗΠΑ, οι υπεύθυνοι του νοσοκομείου της Φιλαδέλφειας ανακοινώνουν την τοποθέτηση της πρώτης τεχνητής καρδιάς σε ασθενή.
1971: Στο Madison Square Garden της Νέας Υόρκης γίνεται ο “αγώνας του αιώνα” μεταξύ των Μοχάμεντ Άλι και του Τζο Φρέιζερ έναντι αμοιβής 2,5 εκατ. δολαρίων. Στο 15ο γύρο ο Φρέιζερ ρίχνει τον Άλι στο καναβάτσο και ανακηρύσσεται νικητής με ομόφωνη απόφαση, που προσβάλλει ο Άλι στο Ανώτατο Δικαστήριο και ανακηρύσσεται αυτός νικητής.
1986: Η Μαρτίνα Ναβρατίλοβα γίνεται η πρώτη τενίστρια που κερδίζει περισσότερα από 10 εκατομμύρια δολάρια σε τουρνουά τένις. Ακόμα κατέχει το ρεκόρ κερδών σε μια χρονιά με 2.173.556 δολάρια το 1984.
1994: Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο αποτίνει φόρο τιμής στη Μελίνα Μερκούρη, τηρώντας ενός λεπτού σιγή.
1995: Νέος Πρόεδρος της Δημοκρατίας εκλέγεται ο Κωστής Στεφανόπουλος, στην τρίτη ψηφοφορία, που διεξάγεται στη Βουλή.
2012: Ο ΑΠΟΕΛ μετά από πολλή κούραση, 90λεπτο αγώνα, 30 λεπτά παράταση και νίκη με 4-3 στα πέναλτι απέναντι στην Ολιμπίκ Λυών, προκρίνεται στους 8 του Τσάμπιονς Λιγκ. (00:25)